شناسه خبر: 275            تاریخ ثبت خبر: دوشنبه 25 شهریور 1398

مدیریت بحران شهید صدوقی در زلزله طبس

شهید آیت الله صدوقی که مدیریت و توان وی در بحران ها در ماجرای سیل در ایرانشهر برای همگان به اثبات رسیده بود، دست به کار می شود. اولین تیم از طرف شهید صدوقی با سرپرستی محمدعلی صدوقی(فرزندش)، فردای حادثه به طبس می رسند و گزارش جامعی از شرایط، نیازها و کمبودها به یزد می فرستند.

 

چهل و یک گذشت، دقیقا در چنین روزی بود که خشم طبیعت مانند پُتکی بر سَر طبس فرود آمد و در چشم برهم زدنی شهر با خاک یکسان شد.

سال ۵۷ بود، آری آن سال بسیاری از مردمان این دیار جان به جان‌آفرین تسلیم کردند تا ایران در شوکی عظیم فر رود، به گفته متولیان در آن سال شهر طبس ۲۰ هزار نفر جمعیت داشت، زلزله جان ۱۸ هزار نفر را گرفت تا این واقعه در تاریخ ثبت شود.

به گزارش مهر، در این حادثه دل‌خراش روستاهای «دیهشک»، «نصرآباد»، «کریت» و «فهالنج» بیشترین خسارت را دیدند. باغ گلشن شهر طبس پس از زلزله سرپناه بازماندگان شد.

پیام امام خمینی(ره) به مناسبت زلزله طبس

پس از وقوع زلزله شدید طبس رژیم پهلوی در اقدامی ریاکارانه، به این مناسبت عزای عمومی اعلام کرد. حضرت امام خمینی(ره) پس از این اقدام دستگاه، ضمن صدور پیامی از نجف و ارسال پیام تسلیت و همدردی برای بازماندگان حادثه، نقشه دربار را افشا کردند. ایشان در مورد پیام عزای عمومی که از سوی رژیم پهلوی اعلام شده بود؛ گفتند: آنهایی که هزاران نفر از بهترین فرزندان ما را در روز ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ بیرحمانه، قتل عام کرده اند، امروز برای انحراف اذهان، به تعزیه سرایی پرداختند و اشک تمساح برای زلزله زدگان می ریزند. حضرت امام(ره) همچنین در این پیام از همه مسلمینِ غیرتمند خواستند که مستقیماً به کمک زلزله زدگان بشتابند.

 

مدیریت بحران حادثه طبس توسط شهید صدوقی

یزد جزو اولین مناطقی بود که خبر زلزله به آن رسید. شهید آیت الله صدوقی که مدیریت و توان وی در بحران ها در ماجرای سیل در ایرانشهر برای همگان به اثبات رسیده بود، دست به کار می شود. اولین تیم از طرف شهید صدوقی با سرپرستی محمدعلی صدوقی(فرزندش)، فردای حادثه به طبس می رسند و گزارش جامعی از شرایط، نیازها و کمبودها به یزد می فرستند.

تیم های بعدی با نیازهای اعلام شده از طرف شهید صدوقی برای مردم طبس می روند. گفته می شود روزانه ده ها کامیون از یزد وسایر شهرها به طبس فرستاده می شود. نیروی انسانی انقلابی و دلسوز نیز به منطقه اعزام می شوند. اردوگاه امام با کمک سایر نیروهای انقلابی، جانمایی و تجهیز می شود. 

در همین ایام، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در مسیر بازگشت از تبعیدگاه جیرفت به مشهد مقدس، در یزد توقف کرده بودند. آقای خامنه‌ای در همانجا بود که خبر زلزله طبس را شنید. به سفارش آیت‌الله صدوقی که چند وقت پیش در ماجرای خدمت‌رسانی روحانیون و از جمله آیت‌الله خامنه‌ای به سیل‌زدگان ایرانشهر، کمک قابل توجهی را سرازیزِ این شهر کرده بود، بعد از رسیدن به مشهد، راهی طبس شد. افرادی مانند شهید هاشمی‌نژاد هم با جمعی از روحانیون و طلاب مبارز برای کمک به مردم آمده بودند.

علاوه بر شهید صدوقی و آیت الله خامنه ای، آقایان شهید علم الهدی، شهید باقری  و هاشمی رفسنجانی و فیروز آبادی و دها تن ازفعالان انقلاب در منطقه حضور می‌یابند و به ساماندهی آسیب دیدگان می‌پردازند و کمک‌هایی که مساجد و سایر انقلابیون در سراسر ایران جمع می‌کنند را به مردم طبس می‌رسانند. 

نیروهای انقلابی نیز با پرپایی تظاهرات مردمی ضد شاه و تنویر افکار عمومی می‌پردازند تا آنجا که وقتی شاه در روز پنجم زلزله (30 شهیور 1357) به طرف زلزله زدگان طبس رفت، مردم در فرودگاه تجمع و علیه شاه شعار دادند. شاه پس از آن با شعارهای مردم مجبور به ترک فرودگاه و شهر طبس شد. این برنامه در سفر فرح به طبس نیز رخ داد.

تجهیز  اردوگاه امام در طبس و ارائه خدمات مختلف مورد نیاز به مردم با کمک و مساعدتهای شهید صدوقی، نقش مهمی در حل مسائل طبس داشت.

 

اردوگاه امام در طبس، ایده ای برای مدیریت بحران زلزله

برای اولین بار تشکیلاتی به همت بزرگان پا به عرصه وجود گذاشت که هنوز قشر محروم جامعه از برکات آن استفاده می­‌کنند و آن تشکیل اولین گروه امداد امام خمینی(ره)‌ در طبس بود که با تلاش آنان، اساس تشکیلات منسجمی به نام گروه امداد امام خمینی (ره)‌ ریخته شده و به قدری گسترده و منظم عمل

می­‌کرد که حتی در آن روز کسانی که از طرف رژیم به کمک آمده بودند، آن نظم لازم را نداشته و از این گروه استمداد می­‌طلبیدند.

 این تشکیلات در ابتدا با توجه به حساسیت رژیم نسبت به دو کلمه امام خمینی(ره) در پلاکاردهای خود می­‌نوشتند: (گروه امداد امام ...) و این گونه بود که اولین کمیته امداد امام خمینی(ره) در طبس و زیر نظر روحانیان، در محل باغ گلشن تشکیل شد.

 بعد از آنکه کار بیرون آوردن اجساد و کفن و دفن آنان تقریبا به پایان رسید، آنچه ضروری بود ساختن خانه، حمام و مسجد بود که به همت مرحوم آیت الله سید عبدالله شیرازی و شهید صدوقی تعدادی خانه موقت، مسجد و حمام احداث شد.

گروه امداد امام خمینی(ره) با ابتکاری جدید شروع به ساختن بازار و ایجاد تعداد زیادی مغازه کرد تا مردم مشغول کسب و تجارت شوند.

با پیروزی انقلاب اسلامی، دولت کار خاکبرداری در سطح شهر و روستاهای ویران شده را آغاز کرد و بلافاصله خانه سازی شروع شد.  اکنون سالها  از آن واقعه می­‌گذرد شهر به کلی ویران و دوباره ساخته شد، ولی هنوز بیمارستان موجود در این شهر مربوط به همان زمان است‌. 

خدمات شهید آیت الله صدوقی به مردم طبس، هنوز در اذهان و خاطرات مردم این شهر باقی مانده است و هنوز نام و یاد این کنشگر و مصلح اجتماعی در طبس جاودانه است. 

 

تصاویری از طبس بعد از زلزله

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ خبرگزاری مهر و سایت مقام معظم رهبری تعداد مطالعه:

عناوین خبری مرتبط

- گرامیداشت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی

- یادداشت تسلیت به مناسبت درگذشت دو همراه شهید صدوقی

- گزارش تصویری از خانه تاریخی شهید صدوقی

- اطلاعیه درباره عدم برگزاری روضه دهه آخر صفر در خانه شهید صدوقی

- عکسی دیده نشده از تلاشهای صدوقی در زلزله طبس

- پیام تسلیت به مناسبت درگذشت امام جمعه موقت یزد

- اطلاعیه دفتر شهید محراب درباره سالگرد مراسم شهادت آیت الله صدوقی

- درخواست از مردم برای همدلی در برابر ویروس کورنا

- آغاز همکاری خانه فرهنگ صدوقی با دانشگاه ادیان و مذاهب قم

- برگزاری بیستمین نشست شب یزد