شناسه خبر: ۳۲۸            تاریخ ثبت خبر: پنجشنبه 3 مرداد 1398
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:

حفظ آثار تاریخی بیانگر فرهنگ و تاریخ گذشته است/ یزد از لحاظ بافت تاریخی منحصر به فرد است

محمدحسن طالبیان در نشست «شب‌ یزد که با موضوع ثبت جهانی این شهر، فرصت‌ها و چالش‌ها» در خانه فرهنگ صدوقی برگزار شد، افزود: واگذاری طرح‌های فرهنگی و تاریخی برای مرمت و بازسازی در اجرای طرح‌های مشارکتی و جذب بخش خصوصی از برنامه‌های مهم سازمان است. وی ادامه داد: یک هزار اثر در حال بازسازی در سطح کشور با مشارکت مالی این سازمان و بقیه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال مرمت و بازسازی است.

معاون میراث فرهنگی کشور ادامه داد: مرمت، بازسازی و احیای آثار تاریخی و فرهنگی با رعایت حقوق شهروندی، نظارت عالیه علمی به صورت اصولی با بهره‌گری از دیدگاه افراد با تجریه و مشارکت دانشگاهیان در راستای حفظ مواریث گذشتگان و مشارکت علاقه مندان صورت می گیرد.
این مسئول حوزه میراث فرهنگی ایران به اهمیت حفظ بناهای ارزشمند تاریخی و فرهنگی اشاره کرد و اظهار داشت: حفظ آثار بر جای مانده گذشتگان که نشان دهنده سابقه روشن تاریخ و فرهنگ است، رسالت همگانی است که باید مردم دولت را در انجام ماموریتها یاری دهند.
طالبیان خاطر نشان کرد: آنچه که در مرمت حفظ آثار تاریخی و فرهنگی باید بیشتر مدنظر قرار گیرد، استفاده درست از مصالح بومی، حضور همگانی و مشارکت آحاد مردم در کنار برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی در حراست از تاریخ و فرهنگ این ملت و کشور است.
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه یزد از لحاظ بافت تاریخی منحصر به فرد است به ثبت جهانی آن اشاره کرد و بیان داشت: باید این رخداد بزرگ فرهنگی و تاریخی به عنوان یک ارزش اثرگذار همواره ماندگار بماند.
طالبیان اظهار داشت: بعد از ثبت بافت شهر یزد در فهرست جهانی شاهد حضور گردشگران زیادی از اقصی نقاط دنیا به آن هستیم که خود نشان دهنده اهمیت موضوع و ضرورت حفظ آن است و باید با همکاری بخش‌های مختلف در حفظ آن بیش از گذشته اقدام شود.
به گفته وی اگر یزد هم اکنون با همت و پیگیری بخش‌های مختلف شهر جهانی است باید با برنامه ریزی و اقدام‌های مناسب نسبت به گسترش آن به سایر مناطق که ظرفیت‌های مناسبی دارد به عنون یک الگو اقدام‌های لازم انجام شود.
این مسئول تصریح کرد: ثبت آثار تاریخی و فرهنگی متعدد کشور مثل بافت قدیم شهر یزد در فهرست میراث جهانی تبلور تاریخ با سابقه و عزت و امنیت این مرز و بوم است که چشم طمع دشمنان را از آن دور می‌کند.
طالبیان با بیان اینکه یزد بعد از ثبت جهانی در جذب گردشگران داخلی و خارجی در ردیف نخست شهرهای گردشگر پذیر کشور قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم و همراهی و پیگیری مسئولان بتوان روز به روز نسبت به حفظ آثار و گسترش صنعت گردشگری با رعایت مقررات و توجه به مسائل فرهنگی و صنایع دستی اقدام مناسب انجام داد.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام و المسلمین محمد صدوقی، تولیت دفتر شهید محراب و رئیس هیئت مدیره خانه فرهنگ صدوقی در سخنانی با تقدیر از تلاش مسئولان مختلف  کارشناسان خبره برای آماده سازی پرونده یزد در یونسکو برای ثبت جهانی، اظهار داشت: باید قدردان تلاشهای این عزیزان باشیم چراکه با تلاش شبانه روزی و پیگیری گسترده توانستند یک شهر را در فهرست میراث بشری جهان ثبت کنند و نقطه عطفی برای ایران  و مردم در عرصه بین المللی خواهد بود.

وی افزود: به عنوان یک شهروند یزدی از تلاشهای دکتر طالبیان، معاون محترم سازمان میراث فرهنگی برای ثبت یزد در یونسکو قدردانی میکنم.

در این نشست تابلوی خطاطی ارزشمندی به کتابت هنرمند برجسته، محمود رهبران از طرف خانه فرهنگ صدوقی به طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور اهدا شد.

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

عناوین خبری مرتبط

- اطلاعیه دفتر شهید محراب درباره سالگرد مراسم شهادت آیت الله صدوقی

- درخواست از مردم برای همدلی در برابر ویروس کورنا

- آغاز همکاری خانه فرهنگ صدوقی با دانشگاه ادیان و مذاهب قم

- برگزاری بیستمین نشست شب یزد

- گزارش تصویری-هفدهمین نشست شب یزد

- مدیریت بحران شهید صدوقی در زلزله طبس

- گزارش تصویری: روضه خوانی شهادت امام تقی(ع) در دفتر شهید محراب

- برگزاری شانزدهمین نشست شب یزد

- شهید صدوقی فقیهی فداکار و خدمتگزاری متعهد بود

- ایجاد اختلاف بین مردم و روحانیان هدف دشمنان نظام و انقلاب است