شناسه خبر: ۳۲۸            تاریخ ثبت خبر: سه‌شنبه 21 خرداد 1398

ماجرای حضور امام در مزرعه شهید صدوقی درقم به روایت مرحوم مناقب

در زمانی که حضرت امام و شهید صدوقی در قم بودند، با یکدیگر مراوده داشتند و حتی امام به مزرعه ایشان هم می‌رفتند. حاج عباس ابراهیمی- که خدمتگزار شهید صدوقی بود- تعریف می‌کرد که: یک روز امام به مزرعه تشریف آوردند و موقع بازگشت به قم، هرچه کنار جاده منتظر می‌مانند که با یکی از ماشین‌های عبوری به قم بروند، کسی ترمز نمی‌کند

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ ابوالقاسم مناقب داماد شهید آیت الله حاج شیخ محمد صدوقی سومین شهید محراب واز فعالان انقلاب در استان یزد به شمار می‌رفتند. ایشان در گفت و شنودی که در پی می‌آید -ودر واپسین ماه‌های حیاتشان صورت گرفت- به بیان خاطراتی از پیشینه ارتباط شهید صدوقی با امام خمینی و نقش ایشان در فرآیند انقلاب در استان یزد پرداختند، که بی شک برای تاریخ‌نگاران انقلاب و عموم علاقمندان جذاب و الهام‌بخش تواند بود. متن این گفت وگو در پی می‌آید.  

 

- با توجه به سابقه طولانی شهید آیت‌الله صدوقی در مواجهه با رژیم پهلوی، ابتدا به عملکرد ایشان در دوره رضاخان می‌پردازیم. ظاهراً با وجود آنکه رضاخان برپایی مجالس روضه‌ و عزاداری را ممنوع کرده بود، ایشان همچنان مجالس روضه برپا می‌کردند. اینطور نیست؟
بسم الله الرحمن الرحیم. همین‌طور است. ایشان زمانی که از قم به یزد تشریف آوردند، در منزلی قدیمی که چندین اتاق و تالار بزرگی داشت، سکونت کردند و در عصرهای جمعه، به مدت یکی دو ساعت، مجلس روضه‌خوانی برگزار می‌کردند و طلاب در آن مجلس حضور می‌یافتند. ایشان همچنین از اولِ دهه محرم و تمام ماه صفر، مجلس روضه‌خوانی داشتند. البته ایشان وقتی در قم هم بودند، به صورت مخفی مجالسی را از اذان صبح تا طلوع آفتاب برگزار می‌کردند که آشنایان ایشان در آنها حضور می‌یافتند.
مردم یزد به دلیل روحیه قوی مذهبی و علاقه شدید به امام حسین(ع)، به هر نحو ممکن این جلسات را برگزار می‌کردند. من در کودکی همراه پدرم به مجالس روضه مرحوم اصفهانی -که از اذان صبح تا طلوع آفتاب برگزار می‌شدند- می‌رفتم و یادم هست که جمعیت به قدری زیاد بود که با مشکل جا مواجه می‌شدند. مجالسی هم در منزل مرحوم هرندی در کنار امامزاده جعفر، از ساعت حدود 6 بعد از ظهر تا غروب آفتاب برگزار می‌شدند.

- ظاهرا شهید صدوقی در زمان خروج رضاخان از کشور، با او برخوردی هم داشتند. ماجرا را برای شما تعریف کردند؟
خودشان خیر، ولی من داستان را از زبان خانواده‌شان شنیده‌ام. ایشان در دورانی که در قم تشریف داشتند، از وجوهات شرعی استفاده نمی‌کردند و از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کردند. ایشان در عباس‌آباد قم زمینی را اجاره کرده بودند. رضاشاه موقعی که در شهریور 1320 از کشور اخراج می‌شود، در مسیر سفر چشمش به مزرعه شهید صدوقی می‌افتد و به همراهانش میگوید: خوب است که در اینجا استراحت کنیم. شهید صدوقی چنان با بی‌اعتنایی با رضاخان برخورد می‌کنند که او می‌فهمد که ماندنش در آنجا جایز نیست و می‌رود!

- در سال 42 و درجریان نهضت امام خمینی در یزد چه خبر بود؟
در آن زمان، هنوز مبارزات انقلابی در یزد شکل نگرفته بود و علما در سکوت محض به سر می‌بردند و کسی حرکتی در جهت حمایت از حرکت امام نکرد. شهید صدوقی به مرور و درایت خاصی ضرورت‌های نهضت را برای مردم تشریح و رفته رفته یزد را به یک شهر پیشتاز درانقلاب مبدل کردند.

- رابطه امام و شهید آیت‌الله صدوقی از دوره طلبگی ایشان شکل گرفت. شنیدن روایت شما از این آشنایی می‌تواند حاوی نکات ارزشمندی باشد؟
در زمانی که حضرت امام و شهید صدوقی در قم بودند، با یکدیگر مراوده داشتند و حتی امام به مزرعه ایشان هم می‌رفتند. حاج عباس ابراهیمی- که خدمتگزار شهید صدوقی بود- تعریف می‌کرد که: یک روز امام به مزرعه تشریف آوردند و موقع بازگشت به قم، هرچه کنار جاده منتظر می‌مانند که با یکی از ماشین‌های عبوری به قم بروند، کسی ترمز نمی‌کند. آن‌قدر علیه روحانیت تبلیغات سوء شده بود که حتی بعضی‌ها تصور می‌کردند که اگر یک روحانی را سوار ماشین بکنند، ماشین پنچر می‌شود! امام مدتی طولانی منتظر می‌مانند و وقتی هیچ ماشینی ایشان را سوار نمی‌کند، به مزرعه بر می‌گردند و به شهید صدوقی می‌فرمایند:«باید فکری کرد!»

برای مطالعه ادامه این گفتگو به سایت اختصاصی شهید صدوقی بروید یا روی لینک + اینجا کلیک کنید

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

عناوین خبری مرتبط

- اطلاعیه دفتر شهید محراب درباره سالگرد مراسم شهادت آیت الله صدوقی

- درخواست از مردم برای همدلی در برابر ویروس کورنا

- آغاز همکاری خانه فرهنگ صدوقی با دانشگاه ادیان و مذاهب قم

- برگزاری بیستمین نشست شب یزد

- گزارش تصویری-هفدهمین نشست شب یزد

- مدیریت بحران شهید صدوقی در زلزله طبس

- گزارش تصویری: روضه خوانی شهادت امام تقی(ع) در دفتر شهید محراب

- حفظ آثار تاریخی بیانگر فرهنگ و تاریخ گذشته است/ یزد از لحاظ بافت تاریخی منحصر به فرد است

- برگزاری شانزدهمین نشست شب یزد

- شهید صدوقی فقیهی فداکار و خدمتگزاری متعهد بود