شناسه خبر: ۳۲۸            تاریخ ثبت خبر: شنبه 27 بهمن 1397
مشاور ایکروم:

بارزترین ویژگی ثبت جهانی یزد جلوگیری از تخریب آثار این شهر است

مشاور مرکز بین‌المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی ایکروم (ICCROM) با بیان اینکه به راحتی می توان یک اثر جهانی را نابود کرد گفت: بارزترین ویژگی ثبت جهانی یزد جللوگیری از تخریب آثار این شهر است چراکه به آثار تاریخی بسیاری شهرها آسیب جدی وارد شده و یا به کلی نابود شدند.

«یوکا بوکیلهتو» چهارشنبه شب در دوازدهمین نشست فرهنگی شب یزد در بیت شهید آیت الله صدوقی با موضوع بررسی آثار و مزایای ثبت شهر یزد در فهرست میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) اظهار داشت: نیم قرن اخیر به آثار تاریخی بسیاری شهرها آسیب وارد شد و در ایران هم می توان در این ارتباط به کرمان، اصفهان، و شیراز اشاره کرد که این شهرها به دلیل ثبت نشدن و نبود نظارت آسیب جدی به آثارشان وارد شده است.

وی با بیان اینکه تلاش شد که مجموعه بناهای فرهنگی و طبیعی در فهرست آثار جهانی ثبت شود، اظهار داشت: آثار قابل ثبت می تواند مستقل، به صورت مجموعه، بافت و یا شهر باشد.
این معمار و طراح شهری فنلاند تصریح کرد: نخسین آثار ثبت شده جهانی بیشتر بناهای تاریخی به صورت جداگانه و تک بنا بود، اما یزد نخستین شهر تاریخی ایران است که بخشی از بافت کهن آن در فهرست جهانی به ثبت رسید.
بوکیلهتو به مزایای عمومی ثبت جهانی شهر یزد اشاره کرد و گفت: نخستین مرحله منفعت آن کلی و فراگیر است که لزوم مشارکت همه برای حفظ یک اثر جهانی را می طلبد.
مشاور مرکز ایکروم با بیان اینکه ترکیب فرهنگ و ثبت جهانی یک اثر تاریخی موجب به وجود آمدن شرایط اقتصادی متفاوت خاصی در آن مجموعه می شود تصریح کرد: هم اکنون فعالیت های اقتصادی و بازرگانی خوبی در بافت تاریخی یزد شاهد هستیم اما باید فعالیت ها متناسب با بافت تاریخی و در چارچوپ شرایط آن برنامه ریزی شود.
بوکیلهتو افزود: ثبت یزد در فهرست میراث جهانی به موقع انجام شد، هنوز این شهر را داریم و واقعیت این است که شهر دست نخورده است، و در بافت تاریخی آن هنوز برج ها دیده نمی شود که دیدگان ما را آزار دهد و گنبدها و ساختار سنتی شهر پس از قرن ها همچنان پایدار است.
این معمار و طراح شهری فنلاند خاطر نشان کرد: شهر یزد به گونه منطقی حفظ شد و به بافت تاریخی آن آسیبی وارد نشد و اگر کمی دیرتر اقدام کرده بودیم شایدبافت تاریخی آن از بین می رفت و آنچه امروز مشاهده می کنیم شاید وجود نداشت.
مشاور مرکز ایکروم افزود: در حقیقت پیوستن یزد به میراث جهانی نقطه شروع تازه ای برای توسعه این شهر تاریخی است و آثار مثبت آن فقط محدود به بافت تاریخی نمی شود بلکه تمام شهر و حتی شهرهای اطراف آن را در برمی گیرد و همه می تواند از مزایای آن بهره مند شوند.
وی با اشاره به تاریخچه یونسکو و وظیفه اصلی این سازمان د مراقبت از فرهنگ و تمدن بشری اظهار داشت: ذیل کنواسیون میراث جهانی، کمیته میراث جهانی متشکل از نمایندگانی کشورها تشکیل شد که در حال حاضر 194 کشور عضو آن هستند که ثبت یکهزار اثر در کنوانسیون جهانی محصول کمیته یادشده است.

بی نظیر بودن میراث فرهنگی ایران در جهان 
همچنین نماینده سابق ایران در میراث جهانی در این نشست با اشاره به اینکه ثبت جهانی آثار به دهه 50 مربوط است، گفت: بعد از پیروزی انقلاب سه اثر شامل چغازنبیل، میدان نقش جهان اصفهان و تخت جمشید به ثبت جهانی رسید اما بعد از این آثار مدت ها کشور ما در این امر فعال نبود.
رسول وطن‌دوست افزود: ایران بعد از گذشت 2 دهه در زمینه ثبت آثار جهانی فعالیت های خود را آغاز کرد اما محدویت هایی در فرایند ثبت آثار به وجود آمد و کار نسبت به گذشته مشکل تر شد.
به گفته وی در دهه های قبل امکان ثبت جهانی چندین اثر وجود داشت اما در حاضر هر کشوری سالانه می تواند 2 مورد به ثبت برساند.
وی تصریح کرد: هم اکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه ثبت آثار جهانی در ایران انجام می شود و یزد هم با تلاش ای فراوان به ثبت رسید.
بنیانگذار مرکز تحقیقات حفاظت و مرمت آثار تاریخی - فرهنگی در ادامه به ثبت جهانی یزد در 18 تیر ماه 1396، اشاره کرد و گفت: ثبت یک اثر جهانی عامل موثری در چرخه اقتصادی است و اگر از ثبت آن به درستی استفاده شود موجب تولید، توسعه و در غیر این صروت چرخه متوقف می شود.
وطن دوست با اشاره به ذخایر ایران افزود: در سرزمینی زندگی می کنیم منابع مختلفی چون نفت و گاز و معادن مختلف بهره مند هست آنچه مسلم است این ذخایر روزی تمام خواهد شد، اما میراث فرهنگی جزو منابعی است که هیچگاه تمام شدنی نیست بلکه هرچه می گذرد ارزش افزوده پیدا می کند.
وی از بی توجهی به میراث فرهنگی طی سال های گذشته انتقاد کرد و اظهار داشت: نمونه میراث فرهنگی ایران به عنوان یک سرمایه اجتماعی در جهان بی نظیر است باید از آن درست بهره برداری کرد که در چرخه توسعه کشور نقش مهمی دارد.
این کارشناس با بیان اینکه وقتی اثری به ثبت می رسد و به مقصدی برای گردشگران تبدیل می شود، تاکید کرد: هم اکنون حضور گردشگران داخلی و خارجی موید این مطلب هست که در یزد قابل لمس است.
وطن دوست اظهار داشت: باید با برنامه ریزی بلند به این نقطه برسیم که یزد بیشترین تعداد گردشگران را جذب کند، باید زیرساخت های صنعت گردشگری جهان در آن مهیا شده باشد.
وطن دوست با بیان اینکه ثبت اثر تاریخی آغاز یک راه، نه پایان آن است افزود: ثبت جهانی یزد اگر زودتر انجام می شد بهتر بود، این شهر جواهر است زیرا مهمترین شهر دنیا از لحاظ معماری و سرآمد تمام شهرهای جهان است .
وی اضافه کرد: باید از هم اکنون برای شهر تاریخی یزد برنامه ریزی دراز مدت، منظم و راهبردی تدوین کنیم و ثبت فقط امر حفاظت نیست بلکه مهمترین موضوع آن معرفی آن به دنیاست .
نماینده سابق ایران در میراث جهانی تصریح کرد: باید نسبت به معرفی ارزش های یزد در عرصه منطقه ای، قاره ای، جهانی و ملی بیش از این باید اقدام کنیم.
بخشی از محدوده بافت کهن یزد 18تیر سال 96 در فهرست آثار سازمان یونسکو ثبت شد و در این سال برای مردم یزد اتفاقی جهانی رقم خورد و خلاقیت در معماری، طراحی شهری و تکنولوژی و تعامل زمین با طبیعت در یزد، این شهر را به سمت جهانی شدن سوق داد تا ایران بیست و دومین اثر جهانی خود را ثبت کند.

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

عناوین خبری مرتبط

- اطلاعیه دفتر شهید محراب درباره سالگرد مراسم شهادت آیت الله صدوقی

- درخواست از مردم برای همدلی در برابر ویروس کورنا

- آغاز همکاری خانه فرهنگ صدوقی با دانشگاه ادیان و مذاهب قم

- برگزاری بیستمین نشست شب یزد

- گزارش تصویری-هفدهمین نشست شب یزد

- مدیریت بحران شهید صدوقی در زلزله طبس

- گزارش تصویری: روضه خوانی شهادت امام تقی(ع) در دفتر شهید محراب

- حفظ آثار تاریخی بیانگر فرهنگ و تاریخ گذشته است/ یزد از لحاظ بافت تاریخی منحصر به فرد است

- برگزاری شانزدهمین نشست شب یزد

- شهید صدوقی فقیهی فداکار و خدمتگزاری متعهد بود