شناسه خبر: ۳۲۸            تاریخ ثبت خبر: شنبه 28 مهر 1397
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی:

یزد گوهر درخشان فرهنگ ایرانی است

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در هشتمین نشست ماهیانه شب یزد در تشریح شاخصه های ارزشمند یزدی ها، بیان داشت: ثبت یزد در فهرست میراث جهانی ثابت کرد که یزد از درخشان ترین گوهرهایی است که فرهنگ ایرانی پدید آورده است.

هشتمین شب از سلسله نشست های ماهیانه فرهنگی، اجتماعی شب یزد به میزبانی خانه فرهنگ شهید صدوقی(ره) با حضور مهندس سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در در دفتر شهید محراب(ره) برگزار شد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و از اندیشمندان این حوزه در نشست مهرماه شب یزد با بیان اینکه فرهنگ مظلوم ترین واژه و اصطلاح جامعه کنونی است؛ اظهار داشت: این واژه بدین جهت مظلوم واقع شده است که در آن تامل صورت نمی گیرد درحالی که مدام در بیان روزانه از آن استفاده می شود. اقشار مختلف جامعه به کرار مطالب و موضوعات متعددی را به فرهنگ نسبت می دهند که سبب می شود حق این واژه و کاربرد آن ادا نشود.

سیدمحمد بهشتی شیرازی فرهنگ را دانایی حاصل از تعامل تاریخی انسان با محیط زیست با نیت و قصدی که در شرایط بحران سبب حفظ بقا شده و در شرایط مساعد ظرفیت حداکثری زیست را در تمام ابعاد مادی و معنوی خود به انسان ها دهد؛ تعریف کرد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور سال 1335 را سال آغازگر تحولی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دانست و تشریح کرد: تا پیش از سال 1335 برای گذران زندگی می بایست تولید ثروت و ارزش افزوده می کردیم و برای بقا نیازمند تولید ارزش بوده ایم اما در سال 1335 با انعقاد قراردادهای نفتی و افزایش درآمد ملی از این محل و پررنگ شدن نقش آن در اقتصاد سبب شد تا بسیاری از اقشار جامعه از تولید ارزش به سمت مشاغلی که از صادرات نفع تامین می شدند؛ روی بیاورند.

وی در ادامه تصریح کرد: با افزایش متوصلین به درآمدهای نفتی که رقیبی برای تولید ارزش قلمداد می شد؛ سرنوشت جامعه ایرانی دگرگون شد تا جایی که روز به روز حال جامعه بد و بدتر شود. در این میان دیگر افرادی که به تولید ارزش می پرداختند مشکوک نگاه شده و مورد سرزنش قرار می گرفتند با این توجیه که در این شرایط دشوار پرداختن به این مشاغل اشتباه و کسب درآمد از رانت های نفتی سهل الوصول تر است. متاسفانه این فرهنگ ارزشی به سمتی سوق پیدا کرد که دیگر مشاغل وابسته به درآمدهای نفتی افزایش یافت و تولید ارزش در جامعه رنگ باخت.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری ایران ضمن تشریح شاخصه های ارزشمند یزدی ها، به جایگاه ارزشمند فرهنگ در تاریخ یزد اشاره و عنوان کرد: در شهر یزد چه چیزی مهمتر از فرهنگ می باشد؟ فرهنگی که بنابر تعریف خود در طول تاریخ به یزدی ها کمک کرده است تا بقای آن ها تضمین شود که زنده ماندن و رواج زندگی در یزد نشانگر آن می باشد اما همین فرهنگ غنی نیز دست خوش این نگاه و و تحول فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی گردید.

بهشتی با بیان اینکه یزدی ها در طول تاریخ به آبادانی شهرت داشته اند؛ گفت: این نگاه و تحول فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بر جامعه یزد نیز تاثیر به سزایی داشت. یزدی که در طول تاریخ با آبادانی هایی که از زمین های خشک و سوخته آفرید شهره عام و خاص بود در دهه های اخیر و پس از 1335 چه میراثی را توانست برای فرزندان این سرزمین به ارمغان بگذارد که مایه فخر و مباهاتشان باشد.

وی با تاکید بر اینکه "یزدی نبودن" به یزد حمله کرده است؛ توضیح داد: پس از گذشت این سال ها یزد به مکانی تبدیل شد که دیگر یزد نبود و همین مهم باعث شد تا این شهر دچار خسران های فرهنگی و اجتماعی نسبت به پیشینه غنی خود شود. شوق شبیه دیگری بودن، فاصله گرفتن از اصل خود و دور شدن از ارزش های غنی نیاکان این دیار سبب شد تا حال این در گران بهای تاریخی و فرهنگی خوب نباشد.

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با تاکید بر اینکه یزد یکی از درخشان ترین گوهرهایی است که فرهنگ ایرانی پدید آورده است؛ اذعان داشت: کنوانسیون میراث جهانی تنها مواردی را در فهرست میراث جهانی ثبت می کند که نقش مهم و قابل توجهی را در میراث بشری داشته باشد. حال که جهان تشخیص داد که این شهر جهانی است و ثبت آن سبب ارزش بخشیدن به میراث جهانی شده باید باور کنیم که یزد یکی از درخشان ترین و ناب ترین گوهرهایی است که فرهنگی ایرانی پدید آورده که نیازمند حراست و محافظت جدی است.

بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در حوزه حراست از میراث فرهنگی، یکی از ارکان های سنت، معاصر شدن است؛ تشریح کرد: اینچنین به نظر می رسد که به روز شدن مغایر توجه به ارزش های میراث است. در همین شهر یزد ما شاهد یک تداوم تاریخی در آثار باقی مانده می باشیم که اگر همچنان می خواهیم این تداوم و زندگی در آن ادامه یافته و جریان داشته باشد باید ضمن اتصال به ریشه های خود، معاصر شویم.

وی معاصر شدن را مقابل مدرن شدن عنوان کرد و افزود: مدرنیته با معاصر شدن نه تنها همزاد نیستند بلکه در تقابل قرار داشته و از یک دیگر متفاوت می باشند. مدرنیزم در تمامی جوامع مقطعی بوده درحالی که معاصر شدن به دلیل بنیاد و ریشه های مستحکم، ماندگار و پا بر جاست؛ بر همین اساس است که تداوم فرهنگی در یزد نیازمند جریانی است که ریشه در اصالت و تمدن غنی این شهر داشته در عین حال به روز و همگام با جهان پیرامون باشد.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر با اشاره به نقش مخرب فرهنگ تقلبی و بی ریشه بر اصالت فرهنگی؛ اظهار نمود: این بیماری که در تمدن ها و فرهنگ های مختلف ایرانی در حال شیوع می باشد تنها با بازگشت به اصالت فرهنگی مداوا می شود. حال یزد بیمار هرچند رو به بهبودی است اما باید باور داشت که حال خوب یزد و یزدی ها را تنها می توان در یزدی بودن جست.

وی در آخر خاطرنشان کرد: یادآوری این اصالت تنها راه درمان این الزایمر فرهنگی و این نسیان مخرب است. یزدی بودن یک امر وجودی است که از بودن نشئت می گیرد نه از شدن. قصه و روایت و یادآوری این فرهنگ فراموش شده باید در بسته های فرهنگی به تمام جامعه عرضه شود تا بتوان یک بار دیگر حال خوب یزد را به نظاره نشست.

نشست هشتم شب یزد با پاسخ سیدمحمد بهشتی شیرازی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به سوالات مسئولان، علاقمندان و اقشار مختلفی که در نشست مهرماه حضور یافته بودند؛ خاتمه یافت.

نشست‌ های ماهیانه شب یزد با هدف پوشش نیازهای فرهنگی روز جامعه و شناسایی، تحلیل و درک مناسب فرصت‌ها و چالش‌هاى پیش رو در حوزه‌های مختلف و دستیابى به گفتمان مؤثر در این عرصه، به‌صورت مستمر در چهارشنبه های هرماه به میزبانی خانه فرهنگ شهید صدوقی(ره) و با حضور کارشناسان مربوطه، مسئولان استانی و علاقمندان برگزار می شود.

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

عناوین خبری مرتبط

- اطلاعیه دفتر شهید محراب درباره سالگرد مراسم شهادت آیت الله صدوقی

- درخواست از مردم برای همدلی در برابر ویروس کورنا

- آغاز همکاری خانه فرهنگ صدوقی با دانشگاه ادیان و مذاهب قم

- برگزاری بیستمین نشست شب یزد

- گزارش تصویری-هفدهمین نشست شب یزد

- مدیریت بحران شهید صدوقی در زلزله طبس

- گزارش تصویری: روضه خوانی شهادت امام تقی(ع) در دفتر شهید محراب

- حفظ آثار تاریخی بیانگر فرهنگ و تاریخ گذشته است/ یزد از لحاظ بافت تاریخی منحصر به فرد است

- برگزاری شانزدهمین نشست شب یزد

- شهید صدوقی فقیهی فداکار و خدمتگزاری متعهد بود