شناسه خبر: 153            تاریخ ثبت خبر: پنجشنبه 28 تیر 1397
ششمین نشست شب یزد برگزار شد:

پول پاشی راه حل توسعه اقتصادی استان یزد نیست

اقتصاددان:اقتصاددان یزدی در ششمین برنامه شب یزد که با عنوان "چالش های توسعه اقتصادی استان یزد" به میزبانی خانه فرهنگ صدوقی برگزار شدُ گفت: پول پاشی به صنایع یزد بدهی بیشتری را به بار می آورد و این حرکت چیزی جز نابودی منابع نیست.

به گزارش خانه فرهنگ صدوقی ششمین برنامه شب یزد با عنوان "چالش های توسعه اقتصادی استان یزد" با سخنرانی دکتر عباس علوی راد، استاد دانشگاه و اقتصاددان یزدی برگزار شد و در این نشست به بررسی چالش‌ها و راهکاری موجود در حوزه اقتصادی استان یزد پرداخته شد.

علوی راد با ارائه گزارشی در خصوص بحث های توسعه ای اقتصاد استان یزد، تشریح کرد: سرمایه گذاری در بخش کاشی و سرامیک شروع و به سرعت رشد داده شد و سپس به دنبال زنجیره فولاد رفتیم که هنوز در حال تکمیل است و در کنار آن نساجی را داشتیم و نیم نگاهی هم به فرش و صنایع غذایی شد.
وی با تاکید بر اینکه از سرمایه گذاری های استان نتیجه ای که باید نگرفتیم؛ افزود: با نگاه به شاخص های اقتصادی و اجتماعی 15 ساله استان یزد، در می یابیم شاخص هایی که مطرح می باشد ضمن آنکه ثبات نسبی ندارد؛ بهبود هم نیافته است و وضعیت پایداری نیز از شاخص ها رقم نزدیم.
علوی راد با بیان اینکه نرخ بیکاری منتشر شده از سال 92 تا 96 افزایش پیدا کرده است؛ گفت: این نرخ در فاصله 5 سال اخیر به دو برابر رسیده است که بیانگر آن می باشد که نیازمند بازنگری جدی در سیاست گذاری ها هستیم.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه نرخ بیکاری استان اقتصادی یزد در سال94 از میانگین کشوری بالاتر رفته است؛ استراتژی حاکم بر استان را در کاهش بیکاری موثر ندانست و افزود: استان یزد از 10 استان نخستی است که نرخ بیکاری بالایی دارد.
 علوی راد با اشاره به اینکه هم خوردن توازن جمعیتی از پیامدهای توسعه صنعتی است؛ تصریح کرد: توسعه اقتصادی وضعیت شهرنشینی و روستایی استان را با چالش مواجه کرده و ضمن افزایش شهرنشینی سبب نامتوازن شدن جمعیت در استان شده است.
وی با اظهار بر اینکه استراتژی استان یزد از دهه 80 بر اساس صنعت پایه ریزی شده است؛ بیان داشت: در این مهم یک صنعت غیر متنوع و آسیب پذیر را پایه ریزی کردیم و از کل ارزش افزوده بخش صنعت در استان، 42 درصد مربوط به فولاد و 28 درصد مربوط به کاشی و سرامیک است.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه حجم سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان یزد کاهش پیدا کرده است؛ عنوان کرد: این کاهش سرمایه گذاری سبب افزایش نرخ بیکاری شده و صنایع مرتبط را نیز با مشکل مواجه ساخته است.
علوی راد با بیان اینکه پول پاشی راه حل توسعه اقتصادی و نجات کارخانجات استان یزد نیست؛ تاکید کرد: پول پاشی به این صنایع بدهی بیشتری را به بار می آورد و این حرکت چیزی جز نابودی منابع نیست.
وی با اشاره به اینکه عدم ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان از مشکلات و آسیب های صنعت می باشد؛ اذعان کرد: بیش از 70 درصد از شاغلان بخش صنعت تحصیلات دانشگاهی ندارند چراکه صنعت قابلیت ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان را ندارد و این از بزرگترین چالش های استان یزد است.
علوی راد با انتقاد بر اینکه پس از ثبت جهانی یزد ایرلاین خارجی به یزد افزوده نشده است؛ اظهار داشت: در یزد پروازهای بین الملل به استثنای حجاج، ریزش داشته و یک ایرلاین خارجی به یزد نمی آید؛ حق مردم یزد آن نبود که پس از گشت یکسال از ثبت جهانی ،گردشگر از مبدا مستقیما به مقصد یزد سفر کند تا مردم بیشتر از ثمرات صنعت گردشگری بهره گیرند.
وی با تاکید بر اینکه زیرساخت های لازم برای توریست پذیری فراهم نیست؛ گفت: به جز اوایل دهه هشتاد در این حوزه سرمایه گذاری های لازم صورت نگرفته است و باید زیرساخت های لازم را فراهم کنیم تا از چاله به چاه نیفتیم.

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

عناوین خبری مرتبط

- راه اندازی سامانه اطلاع رسانی خانه فرهنگ صدوقی

- برگزاری نشست شب یزد با حضور یونس شکرخواه

- برگزاری نشست هفدهم شب یزد با عنوان عزت،کلید واژه حماسه حسینی

- برگزاری کارگاه های آموزشی صفحه آرایی و ویراستاری کتاب در یزد

- حضور معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در نشست شب یزد

- برگزاری نشست شب یزد، با موضوع آمایش سرزمینی

- اولین نشست شب نشینی انقلاب در یزد برگزار می شود

- حضور دو چهره بین المللی میراث فرهنگی یونسکو در نشست دوزادهم شب یزد

- مشروح سخنان استاندار یزد در نشست شب یزد با موضوع « میراث بی آبی، روایت یک بحران»

- نظر نخبگان در مورد توسعه کشور به گفتمان غالب تبدیل شود