شناسه خبر: 134            تاریخ ثبت خبر: جمعه 25 خرداد 1397
یادگار بیت شهید محراب در خطبه های نمازعید فطر:

برای حل مشکلات جامعه، باید از همه کسانی که دل در گرو نظام دارند، کمک بگیریم

ماز عید سعید فطر در مسجد روضه محمدیه که با حضور اقشار مختلف به امامت حجت الاسلام و المسلمین محمد صدوقی برگزار شد.

بنابر این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین محمد صدوقی در خطبه های نماز عید سعید فطر در مسجد روضه محمدیه که با حضور اقشار مختلف برگزار شد، اظهار داشت: در طبیعت همیشه آن درخت و گیاه و گلی شاداب‌تر است که ریشه‌های سالم‌تر و قوی‌تری دارد. در ساختمان هم همینطور است، همیشه ریشه، پی و ستون ها از اهمیت مهمی برخوردار هستند و حرف اول را می‌زنند. در شادی و طراوت و شعف انسانی هم همچنین است. آن شادی پایدارتر و زیباتر است که ریشه های روحی و معنوی سالم‌تر و قوی‌تری داشته باشد. از همین رو است که نگاه می‌کنیم در فرهنگ اسلام، زمان یا زمان هایی را به‌عنوان عید و شادی اعلام می‌کنند که انسان قبل از آن ریشه های روحی و معنوی و فکری خودش را از آفات حفظ کرده و آنها را تقویت کرده و از پاکیزگی و تزکیه و سلامت خودش و نفس‌اش کوشیده است.

وی افزود: در روایات داریم هر روزی که مومن در آن گناه نکند، عید است. در دو عید مسلمین یعنی عید فطر و قربان می‌بینیم که قبل از هر دو اینها وظایف و سختی هایی را انسان تجربه می‌کند. مثلا در حج بعد از اینکه حاجیان محرم شدند و لباس احرام  بر تنشان کردند، بسیاری از چیزهایی که در شرایط عادی بر آنها حلال بوده و مباح است، بر آنها حرام می‌شود. وقتی که حاجی لباس احرام بر تنش می‌کند، به این معنی که خدایا لباس گناه را کنار گذاشتم.

این مدرس حوزه  خاطرنشان کرد: رمز اینکه طواف خانه خدا می‌کنند، به این معنی که بعد از این به‌جز خدا دنبال هیچ چیزی نخواهم گشت. همینطوری می‌رود تا زمانی که رمی جمرات می‌کند و شیطان را از خودش دور می‌کند. تا بعد از آنکه قربانی می‌کند و با این عنوان و با این نمادی که هوا و هوس را در خودش می‌کُشد، آن وقت است که خداوند به او می‌گوید که اکنون، تو می‌توانی عید داشته باشی و شادی کنی؛ چرا که به فطرتت بازگشته ای.

حجت الاسلام و المسلمین صدوقی یادآور شد: در ماه مبارک رمضان، بعد از یک ماه خودسازی از طریق روزه، قرآن، نماز، شب‌بیداری، خصوصا در شب‌های قدر، حق دارد انسان مومن که اولین روز ماه شوال را عید بداند و آن را جشن بداند. البته قطعا این عید، عید کسانی است که از ماهی که از آنها گذشت و ریشه های معنویت را در خودشان مستحکم کردند، بهره برده‌ باشند.

وی با اشاره به یکی از خطبه های حضرت علی(ع) در عید فطر، گفت: حضرت علی (ع) می‌فرمایند: ایها الناس ان یومکم هذا یوم یثاب فیه المحسنون؛ ای مردم، امروز روزی است که در آن به نیکوکاران ثواب داده می‌شود و گناهکاران در این روز از زیان‌کاران هستند. و هو اشفع یومن بیوم قیامتهم. امروز شبیه‌ترین روز است برای شما به روز قیامتی که در پیش رو دارید، چرا که در روز قیامت هم عده‌ای سعادتمند و رو به بهشت و عده‌ای که گناهکار بودند، منتظر عذاب الهی هستند. بعد حضرت در ادامه توصیه می‌فرمایند «فاذکروا بخروجکم من منازلکم الی مصلاکم خروجکم من الاجداث الی ربکم» وقتی که از منازلتان خارج می‌شوید و به سمت مصلی می‌روید برای برقراری نماز عید فطر، یاد بیاورید روزی را که از قبر خارج می‌شوید و به سمت خداوند می‌رویم. در آن روزی که وقتی در نماز ایستادید، روز قیامت در برابر خدای متعال می‌ایستید. یاد بیاورید وقتی که از مصلی خارج می‌شوید و به سمت خانه‌هایتان برمی‌گردید؛ که در روز قیامت هم بعد از پیشگاه الهی به سمت بهشت یا جهنم می‌روید. و بعد از آن می‌فرمایند و بشارت می‌دهند که فرشته‌ای در آخرین روز ماه رمضان ندا می‌دهد که «عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون»؛ ای بندگان خدا، بدانید که خداوند گذشت از گناهان گذشته شما و نگاه کنید، از آینده خودتان مراقب باشید.

 

یادگار بیت شهید صدوقی در بخش دیگری از خطبه با اشاره به بحران آب در استان و کشور خاطرنشان کرد:. متاسفانه با توجه به کاهش نزولات الهی و مصرف‌هایی که بعضا بی‌رویه بوده، بی آبی به یک بحران تبدیل شده است.

وی افزود: مسئله آب، فارغ از جوسازی های رسانه‌ای و سیاسی و سهم‌خواهی‌های قومی و محلی. به‌عنوان یک خواسته حیاتی به حق مردم، یک نگاه ملی می خواهد. طبیعتا مردم در این زمینه دو کار بیشتر از دستشان برنمی‌آید. یکی این‌که دعا کنند خداوند باران رحمت و نزولات آسمانی‌اش را بر ما نازل کند و دوم این‌که در صرفه‌جویی دقت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین صدوقی تاکید کرد: باید گفت بحران آب بیش از این‌ها، مدیریت می‌خواهد و مدیریت عمده‌اش دست مسئولان اجرایی و دولتی است که امیدواریم کنند منابع آبی ما را مدیریت کنند.

وی با اشاره به هزینه بالایی که برای پساب شده است، گفت: امیدوارم مسئولان با مدیریت صحیح آب،  به ویژه پساب‌ که هزینه زیادی شده است، همچنین پیگیری جدی خطوط انتقال جدید را از هر سرچشمه و هر محل و منبعی که به نظر خودشان و کارشناسانشان پایدار است، داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین صدوقی به بحث معیشت و اقتصاد مردم اشاره کرد و گفت: متاسفانه این روزها بر اکثر جامعه ما سخت می‌گذرد. گرانی، واقعیتی است که هرچند بعضی از مسئولان به‌عنوان حباب از آن یاد می‌کنند، اما کمر مردم را شکسته و از طرفی مسئولان هم پاسخگویی و توضیح مناسبی را حضور مردم نداده اند. طبیعی است که بخشی از این رکود، جهانی است.

وی ادامه داد: این وضعیت، محصول ضعف در بنیان‌های اقتصادی کشور و ضعف کارشناسی است. که البته توطئه خارجی هم بر این موارد اضافه می‌شود، اما طبیعتا دولت‌هایی موفق هستند که بتوانند مدیریت بحران کرده و از ظرفیت‌های درونی و بیرونی، حداکثر بهره را برای مدیریت بحران و ثبات داخلی داشته باشند.

وی با ابراز تاسف از نگاه سیاسی در همه امور، گفت: متاسفانه امروز به همه چیز،  نگاه سیاسی می‌شود و سیاست‌زده شده‌ایم. اقتصاد، معیشت، فرهنگمان سیاسی شده و در این بین، آن‌چه که کار را دشوارتر می‌کند، مهم شدن منافع جناحی از منافع ملی است.  نگاه نمی‌شود به این‌که کدام اقدام، کدام حرف، کدام حرکت برای جامعه و برای آینده مردم مفید است بلکه صرفا به این نگاه می شود که جناح مقابل آن‌ها گفته و باید با آن مخالفت کرد و نتیجه این کوته‌نظری‌ها، شرایطی است که امروز بر سر منافع ملی و بر سر زندگی‌مان می رود.

حجت الاسلام و المسلمین صدوقی تاکید کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، در نگاه اول و در مرحله اول همه نگاه‌هایمان به داخل باشد. باید ظرفیتی ایجاد شود که همه نیروهای داخلی و همه آنهایی که دل در گرو نظام و مردم دارند و هر کاری از دستشان برمی‌آید، انجام دهند.

وی افزود: وقتی که ما یک فرد بیمار داریم برای دکتر معالجش، باید دقت کنیم تخصص  و تعهد داشته باشد، اکنون هم شرایط بیماری در کشور است. باید پزشکش، علاقه به مردم کشور و انقلابشان داشته باشند و بستر را آماده کنیم برای این‌که بتوانند به مردم خدمت کنند. باید بکوشیم برای سرفرازی نظام‌مان، برای آسایش مردم‌مان، با عقلانیت و نشان‌دادن چهره‌ای عقلانی از نظام مقدم جمهوری اسلامی به آرمان‌های انقلابمان برسیم.

یادگار بیت شهید صدوقی تاکید کرد: طبیعتا رویکرد ما و رویکرد هر انقلابی در دوران بروز و دوران تثبیتش متفاوت است. کما این‌که به یک بلوغی رسیدیم و امیدواریم از این بحران هم با تدبیر و درایت رهبری و همت مسئولان، چنان بحران‌هایی که پشت سر گذاشتیم را بگذاریم و موجبات سرافرازی مردم و آسایش آن‌ها فراهم شود.

امتیاز شما به این خبر:
منبع خبر:‌ تعداد مطالعه:

عناوین خبری مرتبط

- ایجاد اختلاف بین مردم و روحانیان هدف دشمنان نظام و انقلاب است

- فیلم: برگزاری نماز عید سعید فطر در مسجد روضه محمدیه

- برگزاری نماز عید سعید فطر در مسجد روضه محمدیه یزد

- دست بوسی عملی نیست که اسلام نسبت به او تشویق کرده باشد

- برنامه های ماه مبارک رمضان در مسجد روضه محمدیه یزد اعلام شد

- برپایی نمایشگاه های فرهنگی - هنری در مسجد روضه محمدیه(حظیره) و حسینیه شهید صدوقی

- مراسم ترحیم دکتر نوربخش در مسجد حظیره یزد برگزار شد

- عدم ملاحظه کاری در مشکلات کشور از خصوصیات ویژه شهید صدوقی بود

- گزارش تصویری از مراسم سی و ششمین سالگرد شهید صدوقی و هفتمین سالیاد امام جمعه فقید یزد در مسجد حظیره

- سخنرانی های روزانه ویژه ماه مبارک رمضان در مسجد روضه محمدیه