سه‌شنبه, 2 بهمن 1397 - 15 جمادی الاول 1440 - January 22, 2019

 

گزارشی از نشست چهارم شب یزد با موضوع آب؛

 

در نشست شب یزدمطرح شد: لزوم تلاش بیشتر برای آب شرب یزد

چهارمین نشست شب یزد با عنوان یزد و مسئله آب با حضور دو نفر از مدیران و کارشناسان این حوزه و جمع کثیری از مردم در خانه فرهنگ صدوقی برگزار شد.  

نشست های ماهیانه شب یزد با هدف شناسایی، تحلیل و درک مناسب فرصت ها و چالش هاى پیش رو در حوزه های مختلف و دستیابى به گفتمان مؤثر در این عرصه، به صورت مستمر به میزبانی خانه فرهنگ شهید صدوقی در حال برگزاری است.

شب های یزد آخرین چهارشنبه هرماه برگزار می شود و در  نشست ماه فروردین، این برنامه با عنوان "یزد و مسئله آب" با حضور دو نفر از کارشناسان و صاحب نظران این حوزه برگزار شد.
مهندس عیسی بزرگ زاده (صاحب نظر حوزه آب) و مهندس محمدمهدی جوادیان زاده (مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد)  به بررسی چالش ها و راهکاری موجود در حوزه تامین آب استان یزد پرداختند.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقهای یزد، این استان در 15 سال اخیر با خشکسالی متوالی روبرو بود، به نحوی که متوسط بارندگی به 80 میلیمتر کاهش یافت، البته در سال آبی جاری این عدد به 40 میلیمتر کاهش پیدا کرد.

محمدمهدی جوادیان زاده با بیان اینکه از 19 دشت استان ، 10 دشت ممنوعه است ، افزود: وضعیت افت آب در دشتها به گونه ای است که از این تعداد ، چهار دشت بحرانی و فوق بحرانی اعلام شد.

مدیرعامل آب منطقهای یزد اضافه کرد: در برخی دشتها میزان افت سطح آب منابع زیرزمینی 20 سانتی متر کاهش یافت، ضمن آنکه کیفیت آبهای زیرزمینی اصلا برای شرب مطلوب نیست.

وی ادامه داد: میزان شوری بخش عمده آبها بالای 2 هزار ای سی( واحد محاسبه شوری آب ) اعلام شد در حالی که آب با ای.سی بالای 1200 غیرقابل شرب است.

جوادیان زاده با بیان اینکه سالانه سطح سفره آب های زیرزمینی استان 45 سانتی‌متر با افت روبروست، از تلاش برای کاهش 50 درصد آب مصرفی بخش کشاورزی استان که از آب‌های زیرزمینی استفاده می‌شود، خبر داد.

وی ادامه داد: هم اکنون سالانه با 251 میلیون مترمکعب برداشت غیرمجاز آب از ذخایر و در واقع مازاد برداشت روبرو هستیم که دلیل عمده کاهش سطح سفره آب های زیرزمینی نیز برداشت غیرمجاز است.

وی با بیان اینکه 75 درصد نیاز آب شرب استان از خط انتقالی تامین می شود به نامه وزیر وقت نیرو در زمان تخصیص اولیه از خط انتقالی آب به یزد اشاره کرد و گفت: اینکه گفته می شود، انتقال آب یزد در گرو اجرای طرح کوهرنگ3 است، صحت ندارد و در این ابلاغ که به امضای وزیر وقت نیرو در اسفندماه 1368 رسید، غیر از این آمده است.

به گفته مدیرعامل آب منطقه ای یزد، در بند یک این نامه صراحتا نوشته شد که جهت مصارف آب شروب و صنعتی یزد از رودخانه زاینده رود، سالانه 78 میلیون مترمکعب ( 2.5 مترمکعب در ثانیه ) تخصیص یابد.

این مسئول اضافه کرد: در بند دوم نیز آمده که با توجه به فوریت امر می بایست حداکثر تا آخر تیرماه سال آتی (1369) فاز یک پروژه خط انتقال آب یزد تهیه و برای عقد قرارداد اجرا شود ضمن آنکه در بند چهارم هم بر اجرای هرچه سریعتر سد و تونل سوم کوهرنگ و همچنین انجام مطالعات انتقال آب از چشمه لنگان تأکید شده است.

جوادیان زاده با تشریح وضعیت انتقال آب به یزد هم گفت: علاوه بر تهدیدات و چهار تعرضی که از سال 91 به خط انتقال از کوهرنگ به یزد شد ، تهدید سلامت و شدت برداشت های صنعتی نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت مناطق آلوده کننده منابع آب نیز در استان وجود دارد، تاکید کرد: استان یزد در این بخش و به دلیل حفاظت از منابع موجود آبی در سال 96 رتبه برتر کشور را کسب کرد.

وی در باره امیدها و برنامه های این شرکت با همراهی سایر دستگاهها از جمله جهاد کشاورزی یادآور شد: برنامه های مختلفی همچون طرح احیا و تعادل بخشی به عنوان یک طرح جامع و نیز تامین آب شرب و صنعت در قالب برنامه نجات آب یا ' ناب' در دستور کار داریم.

مدیرعامل آب منطقه ای یزد در باره برنامه های بخش کشاورزی با اشاره به اجرای موفق طرح احیا و تعادل بخشی افزود: بر این اساس ، جهاد کشاورزی موظف است برنامه های متنوعی برای جبران خسارت و کاهش آب کشاورزان ارائه کند.

جوادیان زاده اضافه کرد: با هماهنگی لازم میان آب منطقه ای و جهاد کشاورزی باید میزان آب مصرف این بخش از یک میلیون و 28 مترمکعب کنونی به 560 میلیون مترمکعب کاهش یابد.

وی یکی دیگر از فعالیت های استان در حوزه کشاورزی را هوشمند کردن 40 درصد چاههای کشاورزی و نصب کنتور حجمی در برخی چاهها اعلام کرد و گفت: در جاهایی که کنتور هوشمند نصب نبود، طرح خاموشی اجباری چاهها اجرا شد .

وی یادآور شد: در قالب این طرح 45 روزه که زمستان 95 و 96 اجرا شد فقط در زمستان سال 96 بر اساس برآوردها 75میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شد.

مدیرعامل آب منطقه ای یزد ادامه داد: علاوه بر این طرح ، تعریف زونهای آب شرب ، ترویج کشت سازگار و پربازده همچون گیاهان دارویی و طرح بازچرخانی پساب یزد را در کنار سایر راهبردهای تامین آب استان در دستور کار است.

جوادیان زاده در باره راهبردهای تامین آب استان یادآور شد: برای تامین منابع آب مصارف متعارف قرار شد در منابع آب زیزمینی ، 340 میلیون مترمکعب ذخیره شود و در منابع غیر متعارف در پساب استان ، بارورسازی ابرها و منابع آب ژرف مطالعاتی انجام شود.

همچنین در این نشست عیسی بزرگ زاده به بررسی راهکارهای انتقال آب به یزد پرداخت.

منبع خبر:

اخبار مرتبط